Skarby Ziemi Świętokrzyskiej Album

  • Producent: Jedność
  • Dostępność: Brak
Tytuł: Skarby Ziemi Świętokrzyskiej Album
Autor: Jastrzębski Cezary (tekst), Borys Andrzej
Rok: 2020
Stron: 224
ISBN: 9788379713110
"Uwaga, poszukiwacze skarbów! Trzymacie w ręku szczegółową instrukcję, jak zaspokoić wasze pragnienia. Stoicie u wejścia do gigantycznego labiryntu, którego odnogi odsłaniają fascynujący świat skarbów Ziemi Świętokrzyskiej. Wykonajcie pierwszy krok w ekscytującej podróży po ścieżkach, wytyczonych na wszystkich kartach tego albumu książkowego. Otwórzcie księgę, a znajdziecie nieprzebrane bogactwo, jakiego próżno szukać gdzie indziej. Są tu skarby w sensie dosłownym, skoro od tysięcy lat z ziemi świętokrzyskiej wydobywane są bezcenne surowce i powszechnie pożądane skały. Ich eksploatacja stała się nie tylko podstawą dobrobytu regionu, ale też kształtowała tożsamość mieszkańców. Pozostały po niej unikatowe obiekty i wyjątkowe pamiątki oraz współcześnie kontynuowane tradycje. Ale są też wielkie skarby Ziemi Świętokrzyskiej w znaczeniu przenośnym. To osobliwości przyrodnicze, dziedzictwo kulturowe i atrakcje turystyczne, które są dumą regionu i nieustannie budzą zainteresowanie odwiedzających. Pomocą w odkrywaniu tych skarbów będą rozbudowane opowieści i urokliwe fotografie. Doprowadzą najpierw do najstarszych tradycji przemysłowych regionu świętokrzyskiego, które wiążą się z pozostałościami górnictwa skalnego z czasów starszej epoki kamienia, odnalezionych na stanowisku „Rydno”, między Skarżyskiem-Kamienną i Wąchockiem. Wydobywano tu również krzemień, z którego słyną przede wszystkim neolityczne kopalnie w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego, aspirujące obecnie do wpisu na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

A potem pojawią się kolejne świętokrzyskie skarby i towarzyszące im nieustannie pytania:

Kto rozpalił starożytne dymarki?

Dlaczego Rosjanie upierali się, że potrzebują wapienia pińczowskiego?

Czy marmury chęcińskie to naprawdę marmury?

Jakie tajemnice kryją rzeźby z piaskowca?

Czy gips może mieć coś wspólnego z karą boską?

Co oznaczało cysterskie ora et labora?

Czym wyróżniali się gwarkowie, kuźnicy i mistrzowie doby staropolskiej?

Jakimi wyjątkowymi właściwościami musiała charakteryzować się tzw. ludwikówka – produkowana w Kielcach ostatnia polska szabla bojowa?

Dlaczego działające od prawie dwustu lat uzdrowiska Busko Zdrój i Solec Zdrój nieustannie znajdują się na czele kurortów światowych?

Co zwykle decydowało o rozwoju świętokrzyskich miast?

Jakie są największe osobliwości przyrodnicze regionu?

Które odkrycie w świętokrzyskim kamieniołomie zrewolucjonizowało światową paleontologię?

Jakie tajemnice kryją zamki wzniesione w regionie?

Które obiekty sakralne są ważnymi punktami peregrynacji religijnych?

Jakie atrakcje oferują najbardziej urokliwe miejsca regionu?

Gdzie można spędzić czas najbardziej aktywnie oraz najskuteczniej zadbać o zdrowie i urodę?

Jakie propozycje miłego pobytu w rodzinnym gronie oferują Ogród Botaniczny w Kielcach, Bałtów, Tokarnia, Krajno i Chrusty?"